Sylwetka absolwenta
specjalności Ciepłownictwo

Absolwent naszej specjalizacji otrzymuje poza ogólnym przygotowaniem i podstawową wiedzą z zagadnień ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji pogłębione wiadomości z dziedziny wytwarzania, dystrybucji, użytkowania i racjonalnego wykorzystania ciepła. Ponadto zdobywa umiejętności samodzielnego pogłębiania i utrwalania zdobytych wiadomości oraz kreatywnego myślenia.

Absolwenci studiów inżynierskich otrzymują przygotowanie do pracy projektowej, przygotowania inwestycji oraz pełnienia funkcji kierowniczych przy eksploatacji i wykonawstwie elementów systemów zaopatrzenia w ciepło takich jak kotły, sieci i węzły ciepłownicze. Ponadto posiadają wiedzę potrzebną do wykonywania podstawowych analiz energetycznych i ekonomicznych w dziedzinie racjonalizacji wytwarzania i użytkowania ciepła.

Absolwenci studiów magisterskich otrzymują dodatkowe przygotowanie i wiedzę pozwalającą na prowadzenie prac badawczych, studialnych i analiz systemowych z dziedziny gospodarki energetycznej.

Przed absolwentami specjalności Ciepłownictwo otwierają się szerokie możliwości zatrudnienia. Jedna z ważniejszych możliwości jest praca w przedsiębiorstwach energetyki cieplnej, których w Polsce jest prawie tysiąc. Kolejna możliwością są zakłady praktycznie ze wszystkich gałęzi przemysłu. Wytwarzanie, dystrybucja energii oraz wdrażanie rozwiązań związanych z efektywnością energetyczną i ochroną środowiska to zagadnienia, z którymi absolwent specjalności będzie miał do czynienia w swojej przyszłej pracy zawodowej. Firmy budowlane, instalacyjne i handlowe pracujące na rzecz szeroko pojętego sektora energetycznego i innych sektorów sieciowych chętnie zatrudniają absolwentów naszej specjalności. Uzyskane wykształcenie umożliwia również pracę w administracji lokalnej i państwowej w szczególności przy realizacji polityki energetycznej Polski. Absolwenci naszej specjalności mogą również uzyskać uprawnienia budowlane po odbyciu rocznego stażu i zdaniu egzaminów.


Czwartek, 21 Listopada 2024